Kaderníctvo bude zatvorené do 12.5.2024 z dôvodu prebiehajúcej dovolenky.

Je balayage vhodná naozaj pre každého?

18. augusta 2021

Balayage je technika zosvetlenia vlasov založená na dvoch princípoch - nanesenie zosvetlovacej zmesi na pramene vlasov voľnou rukou a pôsobenie na voľnom vzduchu. Výsledok zosvetlenia je jemný a prirodzený, podobne akoby boli vlasy vyťahané od slnka.

Balayage sa z Francúzska rozšírila do celého sveta a teší sa veľkej popularite, a to aj vďaka celebritám ako Sarah Jessica Parker, Kim Kardashian, Jennifer Lopez či Jessica Alba, ktoré si ju tiež mimoriadne obľúbili.

Ako to funguje?

Na pramienky sa plynulými ťahmi štetca nanáša zosvetlovacia zmes do dĺžok. Aplikácia začína niekoľko centimetrov od korienkov.

Cieľom je vyhnúť sa jednotnej línii zosvetlených vlasov, na rozdiel od klasického melíru. Pre dosiahnutie efektu “náhodného” rozmiestnenia zosvetlených prameňov aplikujeme balayage v rôznych vzdialenostiach.

Ťahy štetcom musia byť dobre premyslené, aby vybrané zosvetlené pramienky rafinovane orámovali tvár a celkovo vytvárali prirodzený efekt slnkom zosvetlenych vlasov. Kontrast farieb je tak jemnejší a v zásade ide o efekt tón v tóne. Celkový výsledok sa prispôsobuje kontúram tváre, čiže balayage je v podstate „šitá na mieru“.

Oblasti, ktoré chceme zdôrazniť, ako sú napríklad lícne kosti, sú na tejto úrovni zvýraznené svetlejšou farbou. Na druhej strane tmavšie oblasti vo vlasoch sa môžu šikovne využiť na zoštíhlenie. Dosiahne sa tak efektne kontúrovaná tvár vďaka účelne zosvetleným pramienkom vo vlasoch.

Pri profesionálnej balayage sa zosvetlené pramene natónujú špeciálne namiešanou farbou tak, aby boli potlačené nežiadúce žlté, oranžové alebo červené pigmenty, pre ešte dokonalejší a prirodzenejší vzhľad.

Čerešničkou na torte je konečná úprava vlasov - náš tip je styling vlasov do vĺn, pri ktorých balayage najlepšie vynikne.

Ako sa líši od melíru či ombré?

Namiesto oddeľovania jednotlivých pramienkov vlasov, ako sa to deje u bežného melírovania (technikou vo fóliách), sa pramienky vlasov voľne držia v jednej ruke a druhá “maľuje” pohybom podobným zametaniu.

Vďaka tomu vzniká zosvetlenie rôznej intenzity, ktoré vytvorí živý a prirodzený vzhľad. Vlasy pôsobia akoby mierne „vytiahnuté“ od slnka a na pohľad nie sú zreteľné intenzívne farebné prechody.

Na rozdiel od klasického melíru, ktorý sa nanáša od korienkov po končeky, je pri balayage farebný prechod pozvoľný a nezačína hneď pri korienkoch. Odrastajúce vlasy preto nerobia taký problém, a nekazí sa celkový efekt. To je veľkou výhodou balayage, hlavne pre dámy, ktoré si predtým vlasy nefarbili.

Zatiaľ, čo pre ombré je typický farebný skok, keď spodné časti vlasov sú výrazne svetlejšie, ako vrchné a kontrast je naozaj výrazný, pri balayage sú zosvetlené len pramienky.

Balayage podčiarkuje krásu vlasov veľmi jemne. Dodáva im šmrnc a vizuálne ich robí hustejšími. Navyše pri použití bezamoniakových farieb je k vlasom omnoho šetrnejšia.

Pre koho je balayage určená?

Vo väčšine článkov sa dočítate, že balayage je vhodná pre všetky typy vlasov a je to taký “všeliek”.

Toto je pravda len teoreticky, pretože môžeme balayage aplikovať na akýkoľvek vlas, ale touto technikou nie vždy dosiahneme očakávaný výsledok.

Často chybná predstava je, že pod pojmom balayage sa skrýva konkrétny vzhľad vlasov, nie je to však tak, pretože balayage je  technika,  teda postup práce.

Preto je dôležité, aby si kaderník pred začatím práce s klientkou prešiel jej očakávania a rozhodol, či je technika balayage vhodná alebo je potrebne zvoliť inú metódu, aby pri odchode zo salónu bola naplnená jej predstava o výslednom vzhľade vlasov.

Z našich skúsenosti je balayage vhodná hlavne pre:

  1. Nikdy nefarbené vlasy - ak vaše vlasy ešte neboli farbené a chceli by ste skúsiť dodať svojmu účesu nový šmrnc, je balayage úplne ideálna. Hlavná výhoda je to, že po aplikácií balayage si nemusíte vlasy farbiť pravidelne, pretože odrastanie balayage je prirodzené a nerušivé.
  2. Svetlejšie alebo stredne tmavé hnedé vlasy - práve na týchto odtieňoch bude balayage vyzerať najlepšie a efekt bude viditeľný a dodá vlasom presne ten vzhľad, ktorý si väčšina ľudí pod pojmom balayage predstaví.

Naopak balayage neodporúčame aplikovať na svetlé blond vlasy kvôli tomu, že výsledné zosvetlenie bude veľmi málo výrazne skoro až neviditeľné a klientka s tým nemusí byť spokojná.

V takomto prípade je lepšie zvoliť inú techniku napríklad foliage, kde môžeme dosiahnuť výraznejšie zosvetlenie oproti pôvodnej farbe vlasov, čím dosiahneme požadovaný vzhľad.

Technike balayage by sme sa vyhli aj pri tmavých až čiernych vlasoch, hlavne pri farbených vlasoch. Keďže balayage pôsobí na voľnom vzduchu, nemá dostatočnú silu na odstránenie a zosvetlenie tmavej farby, ktorá pri pravidelnom farbení vlasov je vo vlasoch aj v niekoľkých vrstvách.

Odfarbenie by bolo s výraznými červenými alebo oranžovými pigmentami, ktoré by bolo potrebné opäť prekryť pomerne tmavou hnedou farbou.

Výsledný efekt by jednoducho nebol ako z vysnívaného obrázku na instagrame. Pri tomto type vlasov by sme zvolili techniku s väčšou intenzitou zosvetlenia.

Na akú dĺžku vlasov je balayage vhodná?

Balayage je ideálna skôr pre stredne dlhé a dlhšie vlasy, kde je efekt najlepšie viditeľný a pramienky sa dajú umiestniť najkreatívnejšie. Navyše, pohyb v dlhých rozpustených vlasoch – najmä vlnitých - urobí jemnú hru farieb ešte živšou.

Balayage môže byť aplikovaná aj na kratšie vlasy, ale výsledok už nemusí byť ideálny. Pre kratšie vlasy väčšinou po konzultácií odporúčame inú techniku.

Prirodzená krása bez údržby

Balayage má za cieľ pôsobiť prirodzene a je u našich klientiek veľmi obľúbená. Odrasty nie sú príliš viditeľné a vyžadujú oveľa menšiu údržbu, ako klasické farbenie alebo melír.

Ak hľadáte balayage v Košiciach dohodnite si u nás konzultáciu a radi Vám poradíme, čo by bolo pre Vaše vlasy najvhodnejšie.