Kaderníctvo bude zatvorené do 17.3.2024 z dôvodu prebiehajúcej dovolenky.

Ako si zachovať zdravé vlasy počas leta

5. júla 2021

Leto je čas dovoleniek, oddychu a užívania si pekného počasia a voľnočasových aktivít. Všetci sa celý rok tešíme, ako si počas tohto obdobia oddýchneme od starostí všedných dní. Dovolenka pri mori alebo miestne kúpalisko, skrátka chceme byť von a relaxovať.

Väčšinu ani nenapadne, že počas chytania bronzu alebo bláznenia v bazéne na naše vlasy pôsobia negatívne vplyvy, ktoré môžu v niektorých prípadoch prerásť až do vážnejšieho poškodenia vlasov.

V tomto článku sa pozrieme na čo by sme si mali počas dovolenky dať pozor a ako si udržať vlasy v dobrej kondícii.

Voda a slnko - dve veci bez ktorých si leto nevieme predstaviť

A práve kombinácia vody a slnečného žiarenia sú pre naše vlasy počas leta najväčšou výzvou.

Ak hovoríme o vode, máme v prvom rade na mysli vodu z bazénov s vysokou koncentráciou chlóru. Poznáte ten pocit, keď po kúpaní v bazéne je vaša pokožka vysušená? A teraz si predstavte, čo to urobí s vašimi vlasmi, ktoré do seba nasajú chlórovú vodu ako špongia.

Keďže chlór je forma bielidla, tak okrem dehydratácie môže negatívne ovplyvniť aj farbu vašich vlasov. Blondínkam hrozí, že ich vlasy chytia zelený nádych, ale ani tmavšie odtiene nie sú úplne v bezpečí a to hlavne čerstvo nafarbené. Chlór doslova vyťahuje farbu z vlasov a preto môžu stratiť svoju sýtosť a lesk.

A čo morská voda?

Tá síce nie je taká drastická ako chlórová voda, ale aj slaná voda bude vaše vlasy vysušovať a sýtosť farby vašich vlasov tiež dostane zabrať.

Ak hovoríme o blednutí farby, tak okrem chlóru a slanej vody ho spôsobuje aj intenzívne UV žiarenie. Tento efekt je podobný ako keď necháte príliš dlho na slnku oblečenie a to úplne stratí farbu. Dosť často sa napríklad pri hnedých vlasoch môže stať, že vlasy budú vyťahané akoby do červena.

Zmena farby vašich vlasov ale nie je to najhoršie, čo môže slnečné žiarenie spôsobiť. Vlasy sa môžu spáliť rovnako, ako naša pokožka. Vlasy sa ale na rozdiel od našej pokožky nedokážu samé regenerovať. Pri takomto vážnom poškodení už vlasy nie je možné opraviť a bude ich potrebné ostrihať.

Svetlejšie odtiene vlasov, ako aj svetlejšia pokožka, hlavne odfarbené vlasy sú najviac ohrozené spálením. Takýto vlas je krehký, a tak môže slnko ľahšie spôsobiť poškodenie.

Keď spomíname UV žiarenie, musíme dodať, že solária sú ešte horšie ako slnko, pretože sú silnejšie a oveľa priamejšie.

Leto je teda ideálny čas, kedy na naše vlasy pôsobí kombinácia týchto dvoch vplyvov a treba byť o to pozornejší pri starostlivosti a ochrane našich vlasov.

Ako si udržať vlasy zdravé počas kúpania a opaľovania?

Jednoznačne najefektívnejšia prevencia je vyhýbať sa počas kúpania namočeniu vlasov a zároveň si vlasy chrániť pred priamym slnkom.

Je ale jasné, že keď si človek chce leto poriadne užiť, tak toto nie je vždy možné. Ak viete, že vaša hlava skončí pod vodou, môžete si vlasy aspoň čiastočne ochrániť použitím bezoplachového kondicionéru. Ten vyplní vlasy, a tak sa dostane menej vody do vnútra vlasu.

Odporúčame kondicionér UN.TANGLED od KEVIN.MURPHY s prírodným zložením s výťažkami zo šiestich druhov austrálskeho ovocia bez parabénov, ktorý si môžete zakúpiť v našom salóne.

Ak nemáte po ruke kondicionér, tak si pred ponorením do bazéna namočte vlasy čistou vodou, tá sa dostane do vnútra vlasu a ostane tak menej miesta pre škodlivý chlór.

Dôležité je čo najskôr sa zbaviť zvyškov soli alebo chlóru vo vašich vlasoch. Hneď, ako to bude možné si vlasy dôkladne umyte šampónom a následne aplikujte na vlasy hydratačnú masku. Vlasom tak vrátite stratenú vlhkosť.

Lámanie vlasov od gumičky alebo slnečných okuliarov

Čokoľvek, čo napína vaše vlasy určite nie je prospešné a to nielen v lete. Ak nosíte vlasy každý deň v cope pevne zopnuté gumičkou, neustále tým poškodzujete svoje vlasy.

Najčastejšie je poškodenie viditeľné v oblasti okolo čela, ktorá je najviac na očiach, kde sú vlasy pomaličky vytrhávané z hlavy, pretože gumička na vlasy pôsobí tak, ako keby vám niekto neustále ťahal vlasy, až kým to niektoré vlasy nevydržia a buď sa zlomia alebo v horšom prípade sa vytrhnú aj s korienkom z pokožky hlavy.

Aby ste sa vyhli vytrhávaniu vašich vlasov, skúste pre zmenu nosiť vlasy rozpustené. Áno, vieme, že to môže byť počas leta problém, ale vaše vlasy sa vám poďakujú.

Ak sa svojho copíku predsa nechcete vzdať, vyskúšajte zmeniť štýl copu, prípadne spôsob a polohu zopnutia vlasov. Pretože najväčší problém pri zopnutých vlasoch je dlhodobo vyvíjaný tlak na vlasové vlákna v rovnakom smere. Môžete napríklad zmeniť gumičku za štipec na vlasy.

Poškodenie môžu spôsobiť aj slnečné okuliare, najmä okuliare “leteckého” typu, ktoré majú vystúpené podložky, ktoré ich držia na nose. Tie by ste si nikdy nemali dávať na vlasy. Vlasy sa často zachytia o tieto vystúpene podložky a pri skladaní z hlavy sa vytrhnú. Rovnako sa  môžu zaseknúť aj po stranách, kde sú pántiky na ráme.

Pozor na mokré vlasy

Letné aktivity zvyčajne zahŕňajú vodu. Či už je z bazéna, mora, hadice alebo dokonca len častejšej sprchy.

Mokré vlasy, hlavne od chlórovej alebo slanej vody, sú oveľa krehkejšie. Počas manipulácie s mokrými vlasmi sa môžu vlasové vlákna vo väčšom množstve ľahko polámať.

Preto treba byť obzvlášť opatrní pri manipulácií s mokrými vlasmi a správať sa k nim čo najjemnejšie. Nedávajte si mokré vlasy do pevného copu a vyhnite sa príliš drsnému a energickému treniu vlasov pri sušení uterákom.

Obzvlášť si treba dávať pozor, ak máte vlasy mokré od chlórovej alebo slanej vody. V takomto prípade si ich nikdy nevyčesávajte a nekefujte. Vždy si ich najprv poriadne umytie šampónom s čistou vodou a presušte.

Wellness pre vaše vlasy

Po tom, ako si užijete vaše leto, doprajte aj vašim vlasom refresh v podobe regeneračnej kúry, ktorá môže vašim vlasom dodať stratené živiny a vitalitu. Pamätajte na to, že ak vlasy dosiahnu určitú úroveň poškodenia, pomôže im už len ostrihanie.

Dúfame, že si užijete leto a tešíme sa na prípadne stretnutie v našom salóne v Košiciach.